O liečivých šperkoch

Pri kráčaní našimi životnými chodníčkami sa stretávame s rôznymi filozofickými smermi, kultúrami a pohľadmi na svet. Prelínajú sa nám informácie o rôznych tradíciách, poverách, svetových náboženstvách, a to všetko nakoniec vplýva aj na naše vlastné presvedčenie. Názor a životné rozpoloženie vyjadrujeme aj šperkami, ktoré nosíme.

Trochu iný spôsob vnímania šperkov sa nám ponúka cez energetické vlastnosti vzácnych kameňov. Nosievame ich na harmonizáciu a očistenie aury, kvôli konkrétnemu duchovnému alebo fyzickému problému, alebo na základe dobrej rady našej intuície. Šperky vyhotovené s týmto účelom sú tvorené len minimálne opracovanými kameňmi. Neraz sú aj surové, vo svojej absolútnej prírodnej podobe. Najčastejšie sú však sekané na menšie časti alebo tromlované (hladené) do oblejšieho tvaru pre pohodlnejšie nosenie. Oproti náročne brúseným kameňom sú tieto šperky menej luxusné a cenovo prijateľné. Na ich úžasnej kráse im to však neuberá a ponechávajú si aj svoju pôvodnú energetickú silu, o ktorú luxusne brúsené kamene neraz prichádzajú.

Talizmany a amulety svojou úlohou pripomínajú úlohu šperkov z polodrahokamov – ochraňujú a napĺňajú nás pozitívnou energiou. Rozdiel však spočíva v predmete, z ktorého sú zhotovené. Aj keď sa môžu prelínať s polodrahokamami a kryštálmi, zvyčajne za amulety a talizmany považujeme predmety vyrobené z kovu, dreva, kože a iných materiálov, ktoré svojim vizuálnym prevedením stvárňujú napr. mytologický symbol.

Niet sa čo čudovať, že už v starom Egypte sa tešili veľkej priazni zlaté šperky zdobené drahými kameňmi, veď ani dnes si bez nich nevieme predstaviť žiadnu väčšiu životnú udalosť. Šperky sú súčasťou sobáša, krstu, darujú sa čerstvým mamičkám z vďaky za príchod potomka na svet, neskôr ich dostávame na rôzne životné jubileá či medzníky vo vzdelaní, skrátka, majú pre nás veľkú hodnotu, bez ohľadu na tú samotnú, finančnú. V mnohých kultúrach sú šperky dôležitým fenoménom, ktorý diktuje postavenie ich majiteľa v hierarchii spoločnosti. Niekde zas majú charakter talizmanu, ktorý má majiteľa ochraňovať pred zlými silami. Tak či onak, človek sa odjakživa rád obklopuje krásnymi vecami.

Okrem pravých šperkov z cenných kovov, je dnes na výslní aj bižutéria. Je to finančne dostupný spôsob, akým si môžete dopriať potešenie zo šperku, ako dizajnového kúsku. Bižutéria sa vyrába z mnohých materiálov, od plastu, dreva a hliny, cez textílie a vlnu, až po sofistikované materiály, takmer dokonale imitujúce skutočné drahé kovy a kamene. Kedysi bižutéria skutočne bola len lacnou náhradou za pravé šperky, dnes im už dôstojne konkuruje. Korene tej najkvalitnejšej, môžeme hľadať, ako inak, v Paríži. Tam sa od roku 1734 začal jej výrobe venovať Georges Strass. Neskôr sa bižutéria preslávila aj vďaka módnej ikone Coco Chanel, ktorá preferovala nosenie umelých perál v kombináciami s pravými šperkami, čo do istej miery zastieralo ich skutočný pôvod, nakoľko len sama nositeľka poznala pravý príbeh svojho šperku.

Buďte aj Vy ako Coco Chanel, majte vlastný štýl a nech šperky dokreslia Vašu osobnosť, pridajú Vášmu zdraviu a obohatia Vašu myseľ.